HIZLI MENÜ
KEMAN EĞİTİMİ

ÇOCUK ve KEMAN

Keman erken yaş müzik eğitiminde rahatlıkla kullanılabilecek bir enstrümandır. Keman gerek sahip olma maliyeti, gerekse çalışma şartları anlamında herkesin kolaylıkla edinebileceği ve eğitimini sürdürebileceği bir enstrüman olarak dikkat çekmektedir.

Müzik eğitimcilerinin çoğu tarafından 6 - 13 yaş kemana başlamak için ideal yaş olarak kabul edilir. İnsan vücudunun anatomik gelişimi içten dışa doğru tamamlanmaktadır. Vücudumuzda kol kaslarıyla başlayan gelişim süreci, parmak kaslarımıza doğru ilerler. Her çocukta farklılıklar olmakla beraber bu gelişim süreci ortalama olarak 6 yaşından itibaren çocuğu parmaklarını kullanarak yapabileceği aktivitelere hazır hale getirir. Bu süreç erken yaş keman eğitimi için ideal bir ortam sağlar. Bu yaşlarda çocuğun vücudunun esnek ve şekillenmeye müsait olması, algısının açık olması ve bilgileri kolaylıkla özümseyip depolayabilmesi diğer artı faktörler olarak dikkat çekmektedir.

Keman eğitimine doğru yaşta başlamak kadar doğru bir eğitim ve eğitmenle başlamakta çok önemlidir. Çocukların hassas ve ilgilerinin çok kolay değişmeye açık olması verilen müzik eğitiminin doğru psikoljik, pedagojik ve müzikal temellere sahip olmasını zorunlu kılar